Шеремета Юрій Миколайович
Прізвище, ім'я, по батькові: Шеремета Юрій Миколайович
Фото
Місце роботи: Ліцей №4 м. Хмільника Вінницької області
Посада: Учитель біології екології природознавства
Стаж: 27 років
Мої інтереси подорожі, туризм, активний відпочинок, садівництво, читання книг
Мої досягнення
Контактна інформація
Мобільний телефон: 0978737294
Електронна пошта: yuriy.sheremeta13@gmail.com
Інформаційна картка
Опис досвіду роботи
Завдання сучасної школи полягають у створенні учням оптимальних умов для самовираження їх як особистостей, для розвитку здібностей у мінливих умовах довкілля. Школа намагається сформувати потребу особистості в самоосвіті, самовираженні, самовихованні, творче ставлення до діяльності.
Кожна дитина – це особистість, що розвивається в процесі навчальної діяльності. І щоб учень займав активну позицію, він повинен мати потужні джерела мотивації до навчання. Тому вчитель повинен пам’ятати, що будь-яка діяльність матиме успіх тільки у тому випадку, якщо її учасники зацікавлені у результатах і беруть у ній безпосередню участь. Зміст навчання, його значимість лежать в основі мотиваційної сфери. Від цього залежить спрямованість учня, тобто мотиви навчальної діяльності. Педагогічний досвід показує, що оптимально та вдало обрані прийоми, форми та засоби навчання сприяють: розв’язуванню практично орієнтованих завдань; аналізу життєвих ситуацій; використанню наочності; проведенню експерименту ужиткового спрямування; проведенню учнівського дослідження; виконанню проектів, розв’язуванню проблемних завдань, застосуванню технології розвитку образного мислення тощо Базова компетентність вчителя полягає в умінні організувати освітній простір, створити невимушене доброзичливе, розвивальне середовище, в якому стає реальною можливість досягнення освітніх результатів учня, сформувати ключові компетенції. Вчителю важливо вміти організувати навчання так, щоб воно стимулювало інтерес, бажання разом думати і дискутувати, ставити оригінальні питання та оцінювати нестандартні ситуації, проявляти незалежне креативне мислення, формулювати ідеї, висловлювати різноманітні точки зору. Важливо, щоб це мотивувало учнів до нових пошуків, на сходинку вищих здобутків та інтелектуального зростання.
Тому найбільш суттєвим є розуміння того, що вчитель повинний забезпечити перетворення навчання в школі з процесу засвоєння знань, вмінь та навичок на процес розвитку особистості учня.
Працюю над проблемою «Використання інтерактивних технологій на уроках біології з метою розвитку пізнавальної активності учнів».
Особливу увагу приділяю активізації процесу навчання на уроках біології через впровадження різних форм мотиваційної сфери; оцінюванню рівня мотивації учнів та організації внутрішньо мотивованої навчальної діяльності; формуванню творчої, інтелектуальної особистості; розвитку вмінь і навичок самостійної роботи через мотиви навчання.
Пізнавальна діяльність сприяє розвитку інтелектуальної сфери, оволодінню основами природничо-наукових знань, творчого мислення. На рівень активізації пізнавальної активності впливає позиція вчителя, стиль його спілкування з учнями, успішність та настрій самих учнів. Тільки спільна діяльність учителя та учнів забезпечує активну навчальну діяльність класу на уроці. Дії учителя, які спонукають учня до старанного навчання, сприяють формуванню позитивного ставлення до навчальної діяльності та знань, слугують засобами активізації.
Сучасний урок з біології має забезпечити нормальне функціонування й розвиток дитячого організму. Урок не тільки навчає, але й виховує. Головне на уроці – виховання допитливості, прагнення пізнати непізнане, дізнатись нове про відоме. Працюючи за інноваційними технологіями особливу увагу я намагаюсь приділяти інтерактивному навчанню, а саме мотиваційному аспекту уроку. Інтерактивна модель навчання передбачає: сприятливий клімат на уроці, уміння учнів спілкуватися, бажання вчителя спілкуватися з учнями «на рівних». Учитель перестає бути єдиним джерелом інформації, є рівним учасником. У ході навчання за цією моделлю учень вчиться робити вибір, шукати і аналізувати інформацію, захищати свою точку зору, добирати найбільш переконливі аргументи. Інтерактивна модель навчання сприяє формуванню навичок і вмінь, виробленню цінностей, створенню атмосфери співпраці, взаємодії, дає учителю можливість стати справжнім лідером дитячого колективу. Кредо інтерактивного навчання:
«Те, що я чую, я забуваю.
Те , що я бачу і чую, я трохи пам’ятаю.
Те, що я бачу, чую й обговорюю, я починаю розуміти.
Коли я бачу, чую, обговорюю й роблю, я одержую знання і вміння.
Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром».
Для успішного впровадження технологій розвивального навчання необхідно пам’ятати, що уроки мають захоплювати учнів, пробуджувати в них інтерес до самостійного мислення та дій. Тому дуже важливо на початку заняття створити позитивну психологічну атмосферу, яка сприятиме розвитку особистості. Дітей потрібно вразити, здивувати, зацікавити та інтригувати.
Для вирішення цієї проблеми можна використати «Розминку», яка замінює організаційні моменти уроку і до того ж відіграє певну роль в обґрунтуванні навчання. Наприклад розминка до теми «Типи темпераменту» (Біологія 8-й клас). Подивіться у вікно. Зранку накрапав дощик і було холодно, а зараз теплі промені сонця лоскочуть ваші обличчя.
Завдання. Що спільного є між погодою та людиною? Учні обговорюють у парах завдання, пропонують свої пояснення, формулюють загальний висновок, який коректується вчителем).
Висновок. Спільне в мінливості погоди та настрої людей: в основі зміни погоди лежать фізичні закономірності, а особливості поведінки залежать від процесів збудження та гальмування в корі великого мозку.
При застосуванні технології колективно – групового навчання виявилось, що така методика більше і краще дає можливість учням спілкуватися, висловлювати власну думку, приймати рішення, виділяти головне, аналізувати ситуації. Дуже ефективним методом є «Мозкова атака» ,якою користуюсь при проведенні актуалізації опорних знань і вмінь учнів. Такий метод дає змогу учням використовувати свої інтелектуальні можливості для швидкого та ефективного виконання завдання.
Різновидом загально групового обговорення певної проблеми є метод «Мікрофон», який дає можливість кожному сказати щось швидко, відповідаючи по черзі. Важливо не обговорювати і не критикувати чужі відповіді. По закінченню вчитель або учень, який добре володіє цією темою підбиває підсумок.
Велику користь приносять такі технології як робота в парах, трійках, малих групах. У групах організовую різні форми роботи: обговорення проблеми, пошук ідей, створення проекту. Застосування таких технологій сприяє розвитку критичного мислення, здатності аналізувати, зіставляти ситуації, приймати рішення.
Однією з важливих задач, я вважаю, – навчити дітей дискутувати. В цьому мені допомагають такі інтерактивні технології як метод «Прес», «Займи позицію». Під час таких уроків ми ведемо широке обговорення спірних питань. Цінність цих технологій полягає в тому, що вони сприяють розвитку особистісних якостей, творчих здібностей, розвитку критичного мислення, здатності аналізувати питання, вміння висловлювати свою думку і чітко дотримувати її.
Розробляючи свої уроки я завжди пам’ятаю, що урок є урок, і кожен учень повинен одержати обов’язковий мінімум знань, передбачений програмою. Тому особливе значення я приділяю на уроках роботі з підручником, джерелами додаткової літератури, проведенню лабораторних робіт за інструкціями, вмінню спостерігати, фіксувати отримані результати й на їхній підставі робити висновки. Інтерактивне навчання, елементи якого, я впроваджую в свою роботу, спрямовує роботу учня на зв'язок навчання з повсякденним життя, грамотне користування біологічними знаннями. При проведенні лабораторних та практичних робіт ми використовуємо гербарні зразки. Учням дуже подобаються уроки-спостереження. Так, при вивченні теми «Цитоплазма та її компоненти» в 6 класі, учні спостерігали під мікроскопом рух цитоплазми у клітинах лусочки цибулини. Учні 7 класу, знайомлячись із зовнішньою будовою та способом пересування дощового черва, дуже уважно знаходили всі частини тіла особини, та слідкували за способом пересування черв’яка.
Дуже важливе значення я приділяю на уроках розвитку екологічного мислення. Вивчаючи кожну тему ми з учнями обговорюємо сучасний стан природи та з’ясовуємо шляхи збереження рослин та тварин.
Використовуючи метод проектів завжди орієнтуюся на самостійну роботу учнів - індивідуальну, групову, парну, яку учні виконують протягом певного часу. Цей метод органічно поєдную з груповим підходом до навчання. Він включає в себе сукупність дослідницьких, пошукових, проблемних методів, творчих за своєю суттю.
При перевірці домашнього завдання дуже часто використовую такі форми:
- Біологічний диктант;
- Робота біля дошки, індивідуальне опитування плюс письмові завдання.
Для оцінювання учнів використовую такі прийоми: тести, експрес-опитування, розширене опитування, контрольні вправи та творчі завдання.
Таким чином, використання інтерактивних технологій дозволяє максимально підвищити ефективність навчально-виховного процесу, дає можливість створити такі умови, коли всі учні залучаються до активної, творчої діяльності, процесу самонавчання, самореалізації, вчаться спілкуватись, співпрацювати, відстоювати свою позицію.