Чайка Ірина Іванівна

Матеріал з ВІННИЦЬКА АКАДЕМІЯ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прізвище, ім'я, по батькові: Чайка Ірина Іванівна

Чайка Ірина Іванівна
Фото

Місце роботи: Рахнівсько-Лісовий ліцей Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області

Посада: вчитель географії

Стаж: 13

'Мої інтересиЛюблю подорожувати, вирощувати квіти, співати, читати прозу та лірику а також малювати'

'Мої досягненняЩорічно підвищую рівень своєї професійності - проходжу курси підвищення кваліфікації на базі Вінницької академії безперервної освіти. Беру участь у різноманітних педагогчних та духовно-моральних семінарах та конференціях. Публікую статті у вітчизняних та зарубіжних виданнях. Розробляю цікаві сценарії нетрадиційних уроків. За що була відзначена сертифікатом лауреата у номінації "Методична розробка уроку" від Інституту обдарованої дитини НАПН України. Маю щорічні подяки за підготовку учнів до участі у Всеукраїнському конкурсі "Знавці Біблії" від Благодійного фонду "Живи, Україно!". Маю сертифікат за координаторство у підготовці учнів до Міжнародної економічної олімпіади. Цьогоріч відзначена Грамотою Відділу освіти Шпиківської селещної ради за високі досягнення у навчанні та вихованні підростаючого покоління, особистий внесок у формування національних і загальнолюдських цінностей, патріотизм та багаторічну сумлінну працю. Підтвердженням цього є активна позиція моїх учнів та участь ними у різноманітних заходах та предметних олімпіадах. Серед них є переможці географічних інтернет-олімпіад "На Урок", призери Всеукраїнського історико-патріотичного конкурсу "Моя країна - Україна", відзначені дипломами та подяками за переможні місця у географічних олімпіадах, що проводились на базі Київського університету ім. Т. Шевченка, Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації, Харківського університету ім.В. Каразіна. Маю переможців та призерів Всеукраїнського конкурсу "Знавці Біблі". А також маю переможця на шкільному етапі Міжнародної економічної олімпіади від Bendukidze Free Market Center. Окремим пунктом хочу зазначити, що оскільки надзвичайно прагну, щоб учні усієї України мали гідні умови до навчання, з сучасними предметними аудиторіями то постійно беру участь у різноманітних грантових програмах. Не усі мої спроби є успішними, але я знаю, що кожна поразка все ж наближає мене до успіху. Тому цьогоріч всеж вдалося здобути перемогу у одній з таких спроб і отримати від іноземного благодійного фонду 2 тис. дол. на ремонтні роботи у класі географії. Завдяки чому цей навчальний рік був розпочатий у оновленому за сучасними освітніми вимогами кабінеті географії. Але це досягнення вважаю не вершиною, а лише однією із сходинок на шляху професійного розвитку та здобутків.'

Контактна інформація

Мобільний телефон:096 569 69 28

Електронна пошта:chayka348@gmail.com

Інформаційна картка

Прізвище, ім’я, по батькові Чайка Ірина Іванівна
Посада (відповідно до запису в трудовій книжці) вчитель географії
Місце роботи (повне найменування закладу освіти відповідно до статуту) Рахнівсько-Лісовий ліцей Шпиківської ОТГ Тульчинського району Вінницької обл.
Освіта (найменування закладу вищої освіти, рік закінчення навчання) Вінницький державний педагогічний університет

ім. М. Коцюбинського, 2007рік.

Самоосвіта (інформація зазначається за останні 3 роки у зворотній хронології) курси 1.Сертифікат №Н344/68 про підвищення кваліфікації вчителів 5-6 класів ЗЗСО, які забезпечуватимуть впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти на засадах  Концепції «Нова українська школа»,  Міністерства освіти і науки України Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації Комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти», Природничо освітня галузь. Географія., 30 годин,  2023р.

2.Свідотство про підвищення кваліфікації ВА02139682/091502-23, Міністерства освіти і науки України Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації Комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти», 30 годин, 2023р.

3. Свідотство про підвищення кваліфікації ВА02139682/081517-22, Міністерства освіти і науки України Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації Комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти», 30 годин, 2022р.

4. Свідотство про підвищення кваліфікації ВА02139682/070193-21, Міністерства освіти і науки України Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації Комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти», 30 годин, 2021р.


конференції 1.Сертифікат за активну участь у VІІІ Міжнародній науково практичній конференції «THE WORLD OF SCIENCE AND INNOVATION», Лондон, 2021р.

2. Сертифікат за активну участь у VІІ Міжнародній науково практичній конференції «WORLD SCIENCE: PROBLEMS, PROSPECTS AND INNOVATION», Торонто, 2021р

семінари / вебінари Сертифікат № 1128/04-03-С Міністерства освіти і науки України ДЗВО «Університет менеджменту освіти» Благодійна організація Благодійний фонд «Живи Україно» на тему: «Духовно-моральне виховання учнівської молоді у закладах загальної середньої освіти на засадах християнських цінностей», 30 годин, м. Київ, 2021
конкурси Сертифікат № 972466/2021 Інститута обдарованої дитини НАПН України, лауреата у номінації «Методична розробка уроку» ІХ-го Всеукраїнського конкурсу «Творчий учитель-обдарований учень» з роботою «Подорож по Італії», 2021р.
інше 1.Грамота відділу освіти Шпиківської селищної ради за високі досягнення у навчанні і вихованні підростаючого покоління, особистий внесок у формування національних і загальнолюдських цінностей, патріотизм, багаторічну сумлінну працю та з нагоди Дня працівника освіти, 2023р.

2.Сертифікат від Bendukidze Free Market Center, як координатору шкільного етапу Міжнародної економічної олімпіади у 2022-2023рр.

3. Свідотство № О-1527106 про підготовку учнів ХV Всеукраїнської інтернет-олімпіади «На Урок», 2022р.

4.Свідотство № О-11527106 про підготовку переможців ХV Всеукраїнської інтернет-олімпіади «На Урок», 2022р.

5.Свідотство № О-1529151 про підготовку учнів ХV Всеукраїнської інтернет-олімпіади «На Урок», 2022р.

6.Свідотство № О-11529151 про підготовку переможців ХV Всеукраїнської інтернет-олімпіади «На Урок», 2022р.

7. Подяка Благодійного фонду «Живи, Україно!» за підготовку учнів до участі у Всеукраїнському конкурсі «Знавці Біблії 2021» 2021р.

8. Подяка Благодійного фонду «Живи, Україно!» за підготовку учнів до участі у Всеукраїнському конкурсі «Знавці Біблії 2022» 2022р.

Педагогічний стаж 13 років
Кваліфікаційна категорія І категорія
Педагогічне звання (за наявності) -
Науковий ступінь (за наявності) -
Посилання на відеорезюме -
Педагогічна ідея


                                 «Крізь тернії з любов’ю - до зірок!»

       Школа ХХІ століття… Про неї багато говорять, пишуть, сперечаються. Не вщухають дискусії щодо термінів навчання, стандартів освіти, новітніх педагогічних технологій, ролі вчителя у освітньому процесі.

     Відповідно до Закону «Про освіту», Концепції нової української школи головним завданням освіти стає не стільки набуття суми знань, скільки розвиток самостійного мислення школярів, формування вмінь і навичок, необхідних для самостійного пошуку, аналізу і оцінювання інформації. Ми живемо, працюємо у час війни. Усі розуміємо, що перемога України неминуча. Та водночас у нас є гостра потреба безпомилкового курсу на майбутнє. Бо ціна кожного втраченого життя не дає права на помилку. Очевидно, що найважливішим ресурсом нашої держави є молодь, бо саме вона повинна тримати сяйво нашої перемоги.

    Ми живемо в час коли через війну освітні втрати є досить суттєвими, а інфляція в освіті постійно зростає. Тому для подолання цих складних проблем потрібно відповісти найперше на 3,  не прості запитання: Хто має навчати? Чого навчати? Як навчати?

    Ставлячи ці питання перед собою вибудовую свою власну педагогічну ідею. В концепції якої прагну досягти виховання щасливої, всебічно розвиненої, ерудованої, вмотивованої, цілісної та гармонійної особистості з чіткими морально-духовними цінностями. Тому обрана мною професія як ніколи стала моїм покликанням.  Існує чітке усвідомлення великої відповідальності, важливості, цінності і обов’язку.  Слово «вчитель» набуло якісно нового змісту.  Усвідомлення того, що сьогодні до сьогоденного учня не можна іти на урок з учорашніми вимогами і підходами,  бо інакше він не буде належно підготовленим до майбутнього, спонукає мене проходити цілий ряд метаморфозів.  Постійно перебувати у пошуку чогось нового, цікавого, креативного, щоб кожен раз розпочинаючи заняття діти бачили мої очі сповнені інтузіазму. Щоб викликати у них живий інтерес до знань.  Бо не змінною залишається істина світоча педагогіки К.Д Ушинського,  що дитину потрібно не заливати знаннями, а запалювати. А для того щоб когось запалити найперш самому потрібно не коптити, бо від диму навіть комарі втікають, а мати самому яскраве чисте полум’я. 

    Чого навчати?

    Для мене цим полум’ям є любов. Саме почуття любові вважаю основою фундаменту, тим  коренем, який допоможе паростку зрости у могутнє, красиве, плодовите дерево та не дасть зламатись від життєвих буревіїв. Тому моє педагогічне кредо: «Від серця до серця лише з любов’ю».

       Сьогодні дуже не просто  вчити і виховувати дітей у складному сучасному світі, де триває війна. Тиск і навантаження на кожну сім’ю збільшуються з кожним днем, тому не дивно, що ми частіше бачимо похмурі, заклопотані, а то й зажурені обличчя. У багатьох сім’ях поставлений пріоритет на забезпечення матеріального добробуту дитини. Це добре, але дуже прикро коли матеріальне викрадає духовне, коли заклопотаним батькам не вистачає часу на спілкування, живий інтерес до потреб дитини і як наслідок обділення дитини любов’ю. А дітям принципово потрібна безумовна любов. Якщо немає емоційного наповнення тоді, залежно від темпераменту, ходить така дитина за тобою «хвостиком», а в її очах читається: «Ви мене любите?». У інших очах такого не прочитаєш. Вони діють у відповідності зі своїм ірраціональним способом мислення. Відомо, що кожна дитина від природи інстинктивно відчуває, якою життєво необхідною є для неї любов батьків, учителів. Але у неї немає вроджених навичок, щоб цю любов заслужити, або домогтися її. Тоді дитина починає діяти, випробовуючи нас своєю поведінкою, в основі якої стоїть те ж питання: «Ви мене любите?» Якщо ми своєю доброзичливою поведінкою відповідаємо дитині ствердно, чудово! Тоді її перестає мучити невпевненість, а поведінка такої дитини легше контролюється. Тому, на мою думку, треба любити дітей не за щось, а чомусь)  Багато хто вважає, що дітей треба любити так, щоб вони цього не знали. Я категорично проти такої позиції. Тому не соромлюсь того, щоб обійняти дитину. Більше того психологи давно уже довели велику потребу кожного з нас у обіймах, довели великий позитивний вплив обіймів як для душевної так і  фізичної гармонії. А враховуючи наше сьогодення – я взагалі поклала традицію для дітей, де є класним керівником, при зустрічі і при прощанні обійматись і  дітям це дуже подобається). Завдання вчителя кожним своїм поглядом, кожним своїм подихом, кожним своїм рухом спонукати дитину до почуття любові. Це неймовірно важливо в наш час, коли діти перебувають в умовах війни, в жорстокості, в ненависті до ворога… Зрозуміло, що те чого вони навчатимуться, на основі яких цінностей напряму впливатиме на те, яким виросте молоде покоління і яким буде взагалі майбутнє України. Тому у мене надзвичайно важливу позицію займає стратегія виховання у дітей м’яких навичок (Soft skills). Таких як: комунікативні навички, критичне мислення, лідерські якості, емоційний інтелект, позитивне мислення, уміння працювати в команді та самоорганізація.

       Окремим важливим напрямком у виховному процесі учня займає виховання загально-християнських цінностей: доброти, щирості, лагідності, порядності, співчутливості та безперечно патріотизму. Тому всіляко підтримую дітей в загальношкільних волонтерських заходах, благодійних ярмарках, з 2019 року щорічно організовую участь дітей у Всеукраїнському конкурсі «Знавці Біблії».

   Отож, лише на фундаменті любові можна вибудовувати надійні поверхи усіх необхідних життєвих компетентностей та якостей. Без любові не можна жити, і дітей виховувати теж не можна!

  Хто має навчати?

  Сучасний учень прагне до усвідомлення сенсу навчання, його практичного значення і застосування в майбутній суспільно-економічній діяльності. Для того щоб його правильно мотивувати, зацікавити потрібно щоб в освіті були висококваліфіковані педагоги, стовідсоткові фахівці своєї справи. Для цього вважаю повинна бути грамотно продумана державна політика, щоб кращі випускники шкіл обирали професії не лише лікаря, програміста, юриста але й педагога.

    Кожна дитина є неповторна і індивідуальна, кожна дитина отримала від Господа Бога свій запас здібностей, використовуючи які зможе бути щасливою. Тому учителю потрібно бути настільки мудрим, щоб який предмет він би не викладав всеодно знаходити ті можливості завдячуючи яким він би краще знайомився з дитиною і допоміг би дитині відкривати себе для себе. Тому на своїх уроках географії застосовувала різні форми подачі матеріалу, створюю різні види домашніх завдань, щоб хтось міг повправлятись у підбірці статистичних матеріалів, у когось є хист до красиво щось описувати, хтось має мистецькі здібності, а хтось наділений здатністю щось майструвати, комусь буде доречно розвивати риторичні навики у проведенні дибатів, а ще у когось можна виявити дуже гарні здібності до лідерства та організованість у виїздах на природу.

     Ставлячи перед собою питання: якою я хочу бачити особистість майбутньої України? Розумію, що якщо я хочу щоб вона була сильною, мужньою, гідною, стресостійкою, цілеспрямованою, фаховою, з прекрасними духовними та моральними основами, що дозволило б їй бути щасливою, то це усе має бути у її учителя. Бо ніхто ще не відхиляв закону природи: що подібне породжує собі подібне. Тому пройшовши певні якісні зміни в Українських школах повинні працювати надзвичайно фахові педагоги, що щирим серцем люблять дітей, свою професію і постійно удосконалюють свою професійну майстерність. Учитель для учня має бути авторитетом, бути певним еталоном. Учитель має бути наче голочка, яка нанизує намистинку до намистинки і творить наше етнічне українське розкішне намисто.

     Як вчити дітей?

    Пошуки в кожного різні, але я вважаю,  вчити потрібно так, щоб уроки були цікавими і, при цьому, діти отримували міцні знання.

   Які ж методи і методичні прийоми   переважають у моїй роботі? Це -традиційні, випробувані часом і досвідом, а також новітні, інтерактивні  та  активні методи. Намагаюсь  поєднувати їх.   Щоб зробити уроки цікавими, змістовними, щоб учні чекали на них.

           Одне з актуальних завдань сучасної школи – пошук оптимальних шляхів зацікавлення учнів навчанням, підвищення їхньої розумової активності, спонукання до творчості, виховання школяра як інформаційно-компетентної особистості, здатної здійснювати самостійний вибір і приймати відповідальні рішення в різноманітних життєвих ситуаціях. Це означає, що вчителю необхідно орієнтуватися у  відборі педагогічних технологій, з допомогою яких не просто поповнювалися б знання й уміння з географії, а й розвивалися такі якості учня, як пізнавальна активність, критичне мислення, вміння самостійно шукати, синтезувати необхідну інформацію. Важливо пам’ятати, що діти мають бути не отримувачами освіти, а здобувачами!

        На уроках важливо збудити розумову діяльність учня. Тому складаю творчі завдання. Умова завдання має ґрунтуватися значною мірою на відомих учням знаннях та вміннях, містити суперечності між відомим та пошуком, викликати цікавість до розв’язання, концентрувати увагу школяра, містити пізнавальну новизну.

     Дуже важливо на уроках залучати всіх учнів. У цьому допомагають такі методи, як «Коло ідей», «Мікрофон».    Для активізації розумової діяльності під час повторення та закріплення матеріалу інколи складаємо сенкени (п’ятирядок). Це вірш, який синтезує інформацію і факти у стисле висловлювання.  На своїх уроках застосовую дискусії, як один із засобів інтерактивного навчання географії. Особливо ця форма роботи доцільна під час вивчення «Альтернативних джерел електроенергії». Також власний досвід показує, що учням дуже подобається ігрова рефлексія. Це також один із методів активізації пізнавальної діяльності учнів. Вважаю, що гра для дітей – це і навчання, і праця, і серйозна форма виховання. В.О.Сухомлинський гру називав животрепетним джерелом мислення. Підбираючи ігри, я поєдную два елементи – пізнавальний та ігровий. Створюючи ігрову ситуацію, відповідно до змісту програми, я чітко планую діяльність учнів, спрямовую їх на досягнення мети. Ігри-вправи дають можливість виділити з усього фактичного матеріалу, що пропонується дітям у навчальному плані, ті явища та факти, які можуть бути збережені пам’яттю як найбільш життєво важливі й цікаві у плані пізнання. Особливо дітям подобаються ігри з картками, де вони можуть у ігровій формі вивчати, або уже здавати області України, розміщення країн світу, прапори країн світу.  Люблю на своїх уроках використовую географічні загадки, кросворди, вікторини.

    Особливо велике значення для активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках географії має навчання їх прийомів роботи з підручником, атласом та контурною картою. На уроках ознайомлюю з усіма видами карт, схемами, додатками. Коли матеріал простий і доступний, використовую самостійну роботу з підручником у парах чи групах, поєднуючи з бесідою. Якщо матеріал уроку тісно пов'язаний з попереднім і учні краще підготовлені до його засвоєння, бесіда може мати проблемний характер.

   На уроці, в залежності від кількості учнів, об’єдную їх у пари, трійки та групи. Усе, що пропонують учні, обговорюємо. Допомагаю учням опрацювати інформацію, прийняти власні рішення. Спостерігаю, щоб жоден з учнів не залишився поза обговоренням. Вважаю, що групова навчальна діяльність, на відміну від фронтальної та індивідуальної, не ізолює учнів один від одного, а навпаки, дозволяє реалізувати природне прагнення до спілкування, взаємодопомоги і співпраці.

     Також дуже люблю і з навчальною і з виховною метою радити дітям певні мультфільми та фільми)

      Вважаю, що різноманітні форми проведення навчальних занять дають можливість виявити здібності кожного учня, викликати непідробну цікавість до предмета, розвинути ідею співробітництва вчителя та учня, стати активним учасником навчального процесу, засвоїти матеріал безпосередньо на уроці.

   Завдання вчителя – виховувати творчу особистість, обумовлює перед школою необхідність залучення учнів до таких видів діяльності, в яких би мали проявлятися творчі здібності дитини. Кожен урок має бути творчим, в якому і учитель, і учень з однаковим задоволенням пориваються на пошуки істини.

    Мої учні є активними учасниками навчальної та позакласної роботи з географії, охоче беруть участь у конкурсах, вікторинах, які проходять у рамках предметних тижнів у ліцеї.

   З особливою відповідальністю працюю зі здібними дітьми та маю уже певні  плідні наслідки. Вони є активними учасниками І етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії. А кращі захищають честь ліцею на районному рівні та є серед них переможці. Особливо активно залучаю дітей до інтернет-олімпіад по географії: молодші класи на платформі «На Урок», а старшокласники були учасниками та призерами інтернет-олімпіад по географії, що проводились Київським університетом ім. Т. Шевченка, Департаментом гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації, Харківським університетом ім. В. Каразіна; Міжнародної економічної олімпіади від Bendukidze Free Market Center.

   У контексті реформування та модернізації шкільної освіти вчитель повинен готувати людину, здатну бути активною, творчою та ефективною в національному і глобальному демократичному просторі.