Третяк Олена Іванівна

Матеріал з ВІННИЦЬКА АКАДЕМІЯ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прізвище, ім'я, по батькові: Третяк Олена Іванівна

Бути класним керівником - це не робота, а покликання.
Фото

Місце роботи: КЗ "Погребищенський ліцей №1"

Посада: Вчитель української мови та літератури

Стаж: 4 роки

Мої інтереси: Учні. Працюю над тим, щоб діти вчилися йти до вершин.Навіть найслабші мають відчути, що вони особливі та можуть все!

Мої досягнення

Контактна інформація

Мобільний телефон:0980846675

Електронна пошта:olenaki484@gmail.com

Інформаційна картка

Інформаційна картка *


учасниці всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2024»

в номінації «українська мова та література»

Прізвище, ім’я, по батькові (у разі наявності)

Третяк Олена Іванівна

Посада (відповідно до запису в трудовій книжці)

вчитель української мови та літератури

Місце роботи (повне найменування закладу освіти відповідно до статуту)

Комунальний заклад “Погребищенський ліцей №1” Погребищенської міської ради Вінницького району Вінницької області

Освіта (найменування закладу вищої освіти, рік закінчення навчання)

Університет Григорія Сковороди у Переяславі, 2022 рік

Самоосвіта (інформація зазначається за останні 3 роки у зворотній хронології)

курси

Сертифікат про підвищення кваліфікації вчителів української мови та літератури – жовтень 2023 року

конференції

Використання інтерактивних методів та прийомів – засіб формування успішної особистості

семінари/ вебінари

Психолого-педагогічний  семінар на тему: «Причини гніву»

«Формування резильєнтності як відповідь на виклик воєнного часу»

конкурси

-

інше

Стаття  «Методика діалогічного вивчення героїко-романтичної повісті Андріана Чайковського «За сестрою»», 2023 рік

Дипломна робота магістра на тему: «Методика діалогічного вивчення героїко-романтичної повісті Андріана Чайковського «За сестрою» в ЗЗСО», 2023 рік

Педагогічний стаж

5 років

Кваліфікаційна категорія

СПЕЦІАЛІСТ

Педагогічне звання (за наявності)

НЕМАЄ

Науковий ступінь (за наявності)

НЕМАЄ

Педагогічна ідея

Моє життєве кредо: «Щоб досягти мети, необхідно до неї йти»

Педагогічне кредо: «Кожну дитину можна зробити успішною »

Я працюю над проблемою  «Використання інтерактивних технологій  на уроках української мови та літератури». Ця проблема є досить актуальною в наш час, тому що інтерактивна освіта – це основа розвитку особистості, суспільства, нації та держави, запорука майбутнього України.

На мою думку, саме використання інтерактивних технологій на уроках  української мови та літератури найбільш повно забезпечує комфортні й сприятливі умови розвитку учнів, виховує особистість, здатну до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення.

На шляху модернізації освітньої галузі, в сучасній школі важливо створювати передумови, без яких неможливе якісне навчання. Тому настала необхідність переходу від «передачі знань» до «навчання вчитися», «навчати жити». Сучасному учневі не так треба подати тему, як навчити осмислювати її, а він вже потім шукатиме інформацію, яка допоможе реалізувати проблему. Компетентності формуються  в діяльності, через прийняття  рішень та відпрацювання  моделей  поведінки. Тому,  на уроках  використовую   інтерактивні  методи навчання,  що базуються на активній участі самих учнів у процесі набуття знань та життєвих навичок як на уроці, так і в позакласній діяльності.

Формую в учнів навичку займати активну позицію в засвоєнні знань, завдяки чому зростає їхній інтерес в отриманні знань. Значно підвищується особистісна роль вчителя — він виступає як лідер, організатор.

Суть інтерактивного навчання: навчальний процес організований так, що всіх учасників залучено до процесу пізнання, формування висновків, створення певного результату, де кожен робить індивідуальний внесок, обмінюється знаннями, ідеями, способами діяльності. Відбувається цей процес в атмосфері доброзичливості та взаємопідтримки. Це дозволяє не тільки отримати нові знання, а й розвиває пізнавальну діяльність, переводить її в більш високі форми кооперації та співробітництва, формує толерантне ставлення до інших. В роботі застосовую принцип діалогізму за такими напрямками: учень – учень, учень – джерело інформації, учень – учитель, українська мова – українська література, українська мова – історія України, українська література – історія України, українська література – мистецтво.

Актуальність дослідження :  інтерактивне навчання дозволяє розв'язати одразу кілька завдань: розвиває комунікативні вміння й навички, допомагає встановленню емоційних контактів між учасниками процесу, забезпечує виховне завдання, оскільки змушує працювати в команді, прислухатися до думки кожного, толерантно ставитися до позиції інших, аргументувати свою позицію. Використання інтерактиву знімає нервове напруження, дає можливість змінювати форми діяльності, переключати увагу на основні питання. Значно розширюються пізнавальні можливості учнів, зростає їх внутрішня мотивація до вивчення предмета, формується впевненість у власних силах.

Мета: показати варіанти застосування інтерактивних технологій та принципу діалогізму  на уроках української мови та літератури.

Завдання дослідження – знайти ефективні методи та прийоми, принципи та шляхи формування інтересу до вивчення української мови та літератури, усвідомлення учнями практичного значення мови та літератури в їхньому житті.

Для досягнення поставленої мети має бути оптимальний вибір методів, прийомів і засобів навчання, які зумовлюються  змістом уроку, характером і специфікою матеріалу, який вивчають учні, їхніми пізнавальними інтересами і можливостями, рівнем інтелектуального розвитку. Інтенсивна розумова та творча діяльність – необхідні умови формування компетентної особистості.

На своїх уроках я застосовую різноманітні методи та прийоми  навчання. Дотримуючись принципу діалогізму,  прагну, щоб кожен учень був активним його учасником освітнього процесу. Намагаюсь бути тьютором і формувати в учнів прагнення не тільки володіти системою знань, а й перетворювати їх у набутий  життєвий досвід,сприяючи формуванню компетенцій.

Актуальним в умовах освітніх реформ є застосування різних прийомів співробітництва і навчального діалогу, групової та індивідуальної роботи, що сприяє зміцненню інтересів дітей, поєднання особистісно зорієнтованого, діяльнісного та компетентнісного підходів.

Методи і прийоми.

Серед традиційних методів навчання на уроках української мови та літератури   використовую такі:

словесні (метод лекції, розповідь, пояснення, бесіда, дискусія);

наочні (перегляд фрагментів фільмів, навчальних відео, демонстрація  таблиць, схем);

практичні ( конспекти , складання таблиць, схем, ментальних карт, створення асоціативних кущів).

Поряд із традиційними методами також використовую новітні методи та прийоми:

- «мозковий штурм»;   « метод  Таби»,  «асоціації», «коло ідей»

-  «мікрофон»;   «спрямована дискусія», «перевтілення»

- «злови помилку», гра «Так – ні », «створи тест», «сходинки», конкурс-гра;

- робота та виконання вправ у парах та малих навчальних групах;

- рольова гра;  «Займи позицію», «Трибуна відвертості»

- форуми,   дискусії;

- розгляд та аналіз конкретних життєвих ситуацій;

- перегляд і обговорення тематичних відеофільмів.

Використання таких методів забезпечує  співпрацю між учнями та вчителем. Інтерактивні методи дають змогу створювати навчальне середовище, в якому теорія і практика засвоюються одночасно, а це надає змогу учням розвивати світогляд, формувати характер, логічне мислення, зв’язне мовлення; формувати критичне мислення; виявляти і реалізувати індивідуальні можливості. При цьому освітній процес організовується так, що учні шукають зв'язок між новими та вже отриманими знаннями; приймають альтернативні рішення, мають змогу зробити «відкриття», формують свої власні ідеї та думки за допомогою різноманітних засобів; навчаються співробітництву.

У зв’язку з пандемією COVID-19 та активними бойовими діями, які ведуться на території нашої країни, освітні заклади працюють у надзвичайно складних умовах.  Тому, внесені вагомі корективи у навчальний процес, учитель змушений шукати нові методи та форми роботи  і стати сьогодні  своєрідним поводирем в інформаційному  просторі. І лише той наставник, який стане справжнім тьютором, фасилітатором для своїх учнів, може дійсно досягти високої мети в мистецтві викладання.

Динамічність, інтерактивність, новизна та зручність сервісів   Google Форми, Padlet, QR-код    стали тими «ключиками», які допомагають засвоїти навчальний матеріал.

Бо ж учитель, який бере на озброєння сучасні форми роботи, який не стоїть на місці і постійно розвивається, зуміє згуртувати поряд із собою школярів. За таких умов, процес засвоєння знань перетвориться з рутинного заняття на цілісний творчий процес, де й учні, і вчитель є рівноправними учасниками, які отримують задоволення від спільної справи.

Використання принципу діалогізму на уроках має наступні переваги: сучасність і актуальність навчального матеріалу; наявність додаткового і супутнього матеріалу; естетичність і наочність; можливість роздруківки матеріалу для подальшої індивідуальної роботи; можливість блочного огляду теми, випередження знань; навчання через ігрову або практичну діяльність; підвищення інтересу учнів до навчання; більш чітка організація діяльності вчителя.

Учитель має йти не тільки за планом,а й імпровізувати. Успіх полягає у побудові миттєвого діалогу. Своєрідність  та неповторність кожного уроку є запорукою успіху вчителя.

Спрямування освітнього процесу на формування духовності особистості, розкриття її потенційних можливостей та здібностей, утвердження загальнолюдських цінностей стало головною стратегією педагогічної діяльності творчих учителів. Розв'язання цих актуальних проблем можливе лише на основі впровадження новітніх педагогічних технологій, які б давали можливість для розвитку творчих здібностей особистості. Такими новітніми педагогічними технологіями і є інтерактивні технології.

Інтерактивні методи навчання базуються на підході, центрованому на учні, що дає можливість актуалізувати знання, досвід всіх учасників освітнього процесу, обмінятися ними. Цей підхід робить навчання активним, що полегшує засвоєння матеріалу, робить цей процес усвідомленим, а відтак більш ефективним.