Притула Валентина Дмитрівна

Матеріал з ВІННИЦЬКА АКАДЕМІЯ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прізвище, ім'я, по батькові: Притула Валентина Дмитрівна

Фото

Місце роботи: Комунальний заклад :"Ліцей №1 смт Стрижавка Вінницького району Вінницької області"

Посада: учитель української мови та літератури

Стаж:15

Мої інтереси "Подорожі навчають більше, ніж будь-що інше. Іноді один день, проведений в інших місцях, дає більше, ніж десять років життя вдома"

Мої досягнення: неодноразові переможці переможці олімпіад та конкурсів ім. Т. Шевченка та П. Яцика ІІ та ІІІ етапів

Контактна інформація

Мобільний телефон:

Електронна пошта:

Інформаційна картка

Прізвище, ім’я, по батькові Притула Валентина Дмитрівна
Посада (відповідно до запису в трудовій книжці) Учитель української мови та літератури
Місце роботи (повне найменування закладу освіти відповідно до статуту) Комунальний заклад «Ліцей №1 смт Стрижавка Вінницького району Вінницької області»
Освіта (найменування закладу вищої освіти, рік закінчення навчання) Вища освіта . Вінницький державний педагогічний університет  ім. Михайла Коцюбинського , 2008 року
Самоосвіта (інформація зазначається за останні 3 роки у зворотній хронології) курси 1.«Професійні компетентності вчителів української словесності в підготовці учнів до ЗНО з української мови» ( 04-07 жовтня 2021р.)

2. «Професійна діяльність вчителів ЗЗСО на засадах Концепції «Нова українська школа»». ( 08- 12 листопада 2021 р.)

3. «Нова українська школа : перехід на наступний рівень». ( 20- 26 листопада 2021 р.)

4. «Класний керівник у сучасних освітніх реаліях» ( 18-21 квітня 2022 р.)

5. « Інтелект України» (5 клас 2023-2024) ( 20-23 червня)

6. «Захист від булінгу» (28 вересня 2023 р)

конференції
семінари / вебінари
конкурси
інше
Педагогічний стаж 14
Кваліфікаційна категорія Спеціаліст вищої категорії
Педагогічне звання (за наявності)
Науковий ступінь (за наявності)
Посилання на відеорезюме

Педагогічна ідея

Освіта, яка не вчить жити успішно в сучасному   світі, не має  ніякої цінності.

Р.Т.Кіосакі

   Сучасне суспільство має потребу у високоосвічених та ініціативних людях, здатних творчо реформувати суспільство, збільшити інтелектуальний потенціал країни, відновити її духовну культуру. Тому випускники шкіл повинні бути підготовленими до нових суспільних відносин, до труднощів в умовах конкурентної діяльності, бути морально стійкими, загартованими, здоровими, здатними до саморозвитку, самовдосконалення.

    Освітні процеси в Україні ІІІ тисячоліття спрямовані на розвиток креативної мовної особистості, здатної доцільно та ефективно спілкуватися й досягати поставлених комунікативних цілей. Саме тому вчитель-словесник у сучасних умовах покликаний розвинути вміння й навички школярів вільно виражати думку та почуття в усіх видах мовленнєвої діяльності(аудіюванні, читанні, говорінні, письмі), а відтак повинен виробити в учнів комунікативну компетентність як ключову і предметну.

    Актуальність педагогічної ідеї полягає в необхідності створення системного та цілеспрямованого підходу до розвитку комунікативної компетентності учнів в урочній та позаурочній діяльності, застосування ними мовленнєвого досвіду на практиці, використання мовних одиниць, адекватних меті спілкування, виявлення володіння мовленнєвими та комунікативними вміннями й навичками, а також створення вчителем системи дидактичного супроводу для реалізації означеної проблеми.

      Останнім часом учені почали виділяти компетентність як  окремий підхід до навчання мови. Компетентісний підхід   забезпечує формування низки компетенцій, якими має оволодіти кожний мовець. Комунікативна компетентність належить до групи ключових, тобто має особливу значимість у житті людини, тому її формуванню слід приділяти пильну увагу. Комунікативна компетентність містить три складові: мовну, мовленнєву й соціокультурну.  Комунікативна компетенція – комплексне застосування мовних і немовних засобів із метою комунікації, спілкування в конкретних соціально – побутових ситуаціях, уміння орієнтуватися в ситуації

спілкування, ініціативність спілкування.  Формування комунікативної компетенції

спрямоване на розвиток культури мовленнєвого спілкування, засвоєння мовленнєвого етикету та етичних  норм спілкування. Розвивати мову дитини, на думку   К.Д.Ушинського, – це майже те ж, що розвивати її  мислення, тому що мова тісно повʼязана з думкою.

Основні аспекти

 Письмова комунікація;

 публічний виступ;

 діалог;

 продуктивна групова комунікація.

Необхідні умови

 Компетентність учителя;

 підручник, який дозволяє формувати ключові   компетентності;

 урок, що забезпечує потребу учня в спілкуванні.

   Провідна ідея досвіду в тому, що формування  комунікативної компетентності учнів можливе за умови високої мовленнєвої культури, активної мовленнєвої діяльності та цільового використання засобів комунікації школярів, які досягаються завдяки мовленнєвому досвіду   учнів.

  Запропонований досвід роботи апробований з урахуванням наступних правил і принципів.

   Діяльність учителя

ü  Використовує діалогічні методи .

ü  Організовує дискусії . Розробляє правила ведення дискусії(краще спільно з учнями).

ü  Спонукає висловлювати власну думку. Стимулює надання аргументованих відповідей.

ü  Вчить правильно ставити запитання та відповідати на них.

ü Слідкує за культурою мовлення.

ü  Створює проблемні ситуації.

ü  Проводить нестандартні уроки, що розвивають комунікативні вміння – урок-суд, подорож, прес-конференцію тощо, практикує захист учнями творчих робіт та проектів.

ü  Використовує інтерактивні методи навчання та прийоми педагогічної техніки комунікативної спрямованості – мозковий штурм, ділові ігри тощо.

Діяльність учнів

ü  Висловлює свою думку. Уміє аргументовано її довести.

ü Уміє написати тези, план,  реферат. Проводить   захист рефератів, проектів.

ü  Ставить запитання до учнів та вчителя.

ü  Відповідає на запитання учнів і вчителя.

ü  Здатний до толерантності в спілкуванні : визначає свої помилки, уникає категоричності, додержує   культури дискусії.

    Заняття з української мови та літератури намагаюся будувати так, щоб кожен із проведених видів робіт  виконував свою роль у формуванні певного комунікативного вміння, щоб учні успішно оволоділи і монологічним, і діалогічним мовленням, спираючись на знання про текст, стилі, типи, жанри мовлення, ситуацію спілкування, набували культури мовлення. Комунікативна діяльність здійснюється під час розв’язання учнями системи усних і письмових мовленнєвих завдань,розташованих у порядку зростання їх складності. Такі уроки цікаві учням, адже на них створюються етюди, художні пейзажі, роздуми, сенкани, есе, асоціативні ряди.

      Уроки будую на підставі рівноправного партнерства і спілкування на творчих засадах із використанням   інтерактивних форм та методів:

ü робота в парах,

ü робота у групах,

ü захист проектів,

ü захист презентацій,

ü створення дискусій тощо.

  Під час уроків намагаюся довести учням, що мова – найважливіший засіб спілкування, тож дуже важливо, вивчаючи слово, пізнавати світ, розвивати особистість як найвищу цінність суспільства. Щоб забезпечити ефективність навчання, повноцінність уроку, необхідно поєднувати репродуктивну й пошукову діяльність. Учень – не пасивна фігура педагогічного процесу, і я прагну дати йому не лише певний вантаж знань, а й навички мислити, прагну стимулювати розвиток його пізнавальних сил,  роботу думки, постійну потребу вчитися, спостерігати, досліджувати. Застосування інтерактивних методів сприяє формуванню в дітей уміння співпрацювати, розвиває такі якості особистості, як толерантність, прагнення до демократичного діалогу. У своїй роботі використовую такі методи та прийоми:

ü метод емпатії;

ü  комунікативний практикум;

ü клоуз-тести;

ü евристичне спостереження;

ü  бліц-турніри;

ü  «вільне письмо»;

ü «сто слів»

ü «влучний заголовок»

ü «творче  переосмилення»

ü  «лава письменника»;

ü  інтелектуальні хвилинки;

ü  метод ПРЕС;

ü  «злови помилку»;

ü  «скарбниця слова».

Учитель:

ü  підвищення професійної майстерності;

ü залучення учнів до пошуку, творчості;

ü  задоволення в інтелектуальному розвитку.

Співпраця:

ü  творча самореалізація;

ü  задоволення потреби в саморозвитку та

ü самовдосконаленні;

ü  заміна авторитарного стилю спілкування демократичним.

ü Учні:

ü  поглиблення знань;

ü  розвиток комунікативної компетентності;

ü розвиток навичок мислення та творчих здібностей ;

ü  практичне застосування знань ;

ü якісна підготовка до олімпіад, конкурсів, науково-дослідницької діяльності.

   Учні - переможці та призери ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури, Міжнародного мовно -літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т.Шевченка, Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика .

  Будь-які зміни, нововведення – нелегка, кропітка праця. Це невдачі й прорахунки, промахи й поразки, але водночас це і знахідки, досягнення, здобутки, успіхи, перемоги. Важливо, щоб у цьому процесі учні займали не пасивну позицію, були не спостерігачами, а співтворцями уроку. І це сприятиме формуванню комунікативної компетентності, вихованню успішного, конкурентно спроможного громадянина України.