Любчик Оксана Володимирівна

Матеріал з ВІННИЦЬКА АКАДЕМІЯ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прізвище, ім'я, по батькові: Любчик Оксана Володимирівна

Фото

Любчик Оксана Володимирівна

Місце роботи: Ліцей с. Павлівка Калинівської міської ради Вінницької області

Посада: вчитель біології та хімії

Стаж: 12 років

Мої інтереси: вирощування квітів, садівництво, подорожі, читання

Мої досягнення:·      

  • Участь у обласному конкурсі «Творча скарбничка» 2019 р. , номінація «Біологія»,  ІІІ місце в обласному етапі;
  • «Юннатівський зеленбуд» - І місце на Всеукраїнському етапі  (2018 р.,2020);
  • «Біощит» -ІІІ місце на Всеукраїнському етапі (2018р.), в обласному етапі – ІІІ місце (2019 р.);
  • «Ліси для нащадків» –  диплом переможця на Всеукраїнському етапі (2019 р.)
  • Участь в обласному учнівському зльоті лісництв – ІІ місце  (2019 р.);
  • Конкурс «Парад квітів біля школи» ІІІ м. в обласному етапі ( 2019 р);
  • «Птах року 2019- Грак»- ІІІ місце в обласному етапі, «Птах року 2020-Горлиця звичайна» - І в обласному етапі і ІІ місце на Всеукраїнському етапі ;
  • «Зоологічна Галерея» ІІ місце в обласному етапі 2019 р.

Контактна інформація

Мобільний телефон: 0978071651

Електронна пошта: lybchikoksana1805@gmail.com

Інформаційна картка

учасника всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 2022»

в номінації  «Біологія»

Прізвище, ім’я, по батькові (у разі наявності) Любчик Оксана Володимирівна
Посада (відповідно до запису в трудовій книжці) Вчитель біології та хімії
Місце роботи (повне найменування закладу освіти відповідно до статуту) Ліцей с.Павлівка Калинівської міської ради Вінницької області
Освіта (найменування закладу вищої освіти, рік закінчення навчання) Вінницький державний педагогічний університет ім. М. Коцюбинського, 2009 р.
Самоосвіта (інформація зазначається за останні 3 роки в зворотній хронології) курси ·       2021р. курси  підвищення кваліфікації вчителів ЗЗСО, які забезпечують здобуття учнями 5-11 (12) класів загальної середньої освіти, відповідно до нових методик Концепції “Нова українська школа” ВАБО (№ Н11/353) від 29.10.2021р.

·       2021 р. курси підвищення кваліфікації біологія та природознавство ВАБО (ВА02139682/063215-21 від 26.01-29.01 2021 р.);

·       2020р. курси підвищення кваліфікації хімія ВАБО (ВА02139682/049791 від 02.06-05.06. 2020 р.);

·       2019 р. курси підвищення кваліфікації вчителів біології, хімії та природознавства ВАБО (ВА 02139682/040596 від  26.04.2019р.), 2019 р.

конференції ·       «Трансоформації в освіті виклики та перспективи (для вчителів ,що працюватимуть в 5 класі);

·       Міжнародна науково-практична конференція             «Методика навчання природничих дисциплін у середній та вищій школі»

семінари ·       2019 р. участь у районному  семінарі заступників директора з навчально-виховної роботи    (майстер-клас  на тему: «Будова клітини);

·       2018 р. семінар молодих вчителів  урок хімії у 7-А класі тема : «Добування кисню в лабораторії та промисловості. Реакція розкладу»;

·       2018 р. районний семінар заступників з виховної роботи на тему: «Створення належних умов для особистісного зростання кожного вихованця»;

·       2018 р. семінар практикум учителів хімії, урок у 8-А класі на тему:«Узагальнення знань з теми: «Періодичний закон і періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Хімічний зв'язок та будова речовини».

вебінари ·       «Майстер  клас зі створення дидактичних ігор у програмі PowerPoint»  (09.05 2021);

·       Дистанційна освіта та онлайн-вимір: організація безпечних онлайн- уроків (25.11.2020).

конкурси ·       Участь у обласному конкурсі «Творча скарбничка», номінація «Біологія»  ІІІ місце в обласному етапі;

·       «Юннатівський зеленбуд» - І місце на Всеукраїнському етапі  (2018 р.,2020);

·        «Біощит» -ІІІ місце на Всеукраїнському етапі (2018р.), в обласному етапі – ІІІ місце (2019 р.);

·        «Ліси для нащадків» –  диплом переможця на Всеукраїнському етапі (2019 р.)

·       Участь в обласному учнівському зльоті лісництв – ІІ місце  (2019 р.);

·       Конкурс «Парад квітів біля школи» ІІІ м. в обласному етапі  ( 2019 р);

·        «Птах року 2019- Грак»- ІІІ місце в обласному етапі, «Птах року 2020-Горлиця звичайна» - І в обласному етапі і ІІ місце на Всеукраїнському етапі ;

·        «Зоологічна Галерея» ІІ місце в обласному етапі 2019 р.

інше
Педагогічний стаж 12 років
Кваліфікаційна категорія І категорія
Педагогічне звання (за наявності) немає
Науковий ступінь (за наявності) немає

Педагогічна ідея: Технологія розвитку критичного мислення на уроках біології

       Актуальність і практична значущість досвіду

       Критичне мислення — це необхідна навичка і життєво важливий ресурс сучасної людини. Навички критичного мислення дають змогу не потонути в інформаційній лавині, допомагають приймати зважені рішення  в пошуку нових шляхів вирішення проблем. Розвиток критичного мислення є важливим, як для дітей, так і для дорослих. У світі, де має місце інформаційна війна, важливо вміти розпізнавати інформацію, аналізувати джерела і мотиви, приймати зважені рішення. В період розвитку інформаційних технологій цінується вміння професійного пошуку необхідної інформації, здатність її проаналізувати, оцінити та застосувати.

        В.Сухомлинський стверджував, що за маленькою шкільною партою твориться народ. А творять його  в першу чергу вчителі, «наставники думки, волі, духу людини».  Сучасна освіта  сприяє розвитку особистості учня. На мою думку, використання технології розвитку критичного мислення, допомагає формуванню ключових компетентностей. Тому, очевидно і надзвичайно важливо в ХХІ столітті є вміння критично мислити. У цьому аспекті критичне мислення виступає, як фундамент сучасної освітньої системи.                                 Вже сьогодні основним стратегічним завданням в багатьох країнах світу визнано першочерговим оволодіння учнями методами критичного мислення. На думку відомого американського психолога  Дайани Халперн освіта, розвинена на перспективу має забезпечити учнів двох основних умінь: швидко орієнтуватися в потоці інформації та застосовувати інформацію на практиці.

    Навчити дітей мислити критично - означає навчити ставити  запитання, спрямовувати увагу в правильне русло, вчити робити висновки та знаходити рішення в проблемній ситуації.

     Саме тому декілька років я працюю над проблемою: «Технологія розвитку критичного мислення в учнів на уроках біології».

      Мета мого досвіду: вивчення теоретичних та практичних засад технології критичного мислення; висвітлення методів та  прийомів, що сприяють формуванню предметних компетентностей в учасників освітнього процесу.

    Щоб досягнути мети, необхідно реалізувати такі завдання:

·       Створити оптимальні умови для розвитку творчої особистості людини;

·       Сприяти позитивній мотивації учнів до пізнавальної діяльності;

·       Створити атмосферу співпраці вчителя та учня;

·        Сформувати в учнів навички отримувати, осмислювати та використовувати інформацію з різних джерел;

·       Ефективно та творчо застосовувати набуті знання, досвід на практиці;

·       Сприяти участі школярів в різних конкурсах та олімпіадах;

     Практичне значення досвіду полягає у формуванні успішної, компетентної особистості, яка вміє оперувати набутими знаннями, готова змінюватися та пристосуватися до потреб суспільства, активно діє, швидко приймає рішення, спроможна розвиватися та впроваджувати методи критичного мислення впродовж життя.

Провідною ідеєю мого досвіду  є використання технологій критичного мислення на уроках біології, що сприяє розвитку творчих здібностей, предметних компетентностей, розкриття потенціальних можливостей учнів.

     Технології реалізації провідної ідеї досвіду та її складових.

  Вважаю, що процес навчання - це завжди творчий пошук, як писав

В. О. Сухомлинський « Учитель готується до уроку все життя…». Але завжди потрібно пам’ятати, що кожен учень відрізняється від іншого учня інтересами, рівнем розумового розвитку, здібностями. Існує багато методів та прийомів з допомогою, яких учитель може активізувати пізнавальну діяльність, мотивувати учасників освітнього процесу до навчання впродовж життя.                       

      Я зупинилася на методах і прийомах критичного мислення. Урок біології на принципах критичного мислення  не має право бути нудним, нецікавим, адже кожен учень формує свої ідеї оцінки, переконання незалежно від інших. Критичне мислення виникає тоді, коли учні починають займатися конкретною проблемою. Він покликаний будувати живу думку. Спонукати до роздумів творчості, формувати компетенції, які потребує життя.

    І я, добираю форми і методи навчання, які забезпечують реалізацію цілей біологічної освіти методами критичного мислення.

      Методи формування критичного мислення

    Метод "Якщо…, то…" мета, якого формування вміння правильно будувати речення за вказаним принципом. Учні працюють індивідуально. Можливості застосування методу різноманітні, проте він є найбільш ефективним при формування думки щодо біологічних об’єктів, процесів чи явищ, які зазнають змін.  Як це здійснюється на практиці?

    При закріпленні знань на уроці з теми: "Хімічний склад клітини" спочатку формую речення, а потім учні за ланцюжком роблять подібне. Наприклад: «Якщо в організмі людини не буде вистачати хімічного елемента Са , то може виникнути викривлення кісток - рахіт». Після цього учні по-черзі формулюють власні речення. Головне завдання учнів – не повторюватись, змінювати підходи до побудови речень. Якщо учням важко побудувати речення за вказаним принципом, то роботу можна організувати таким чином. Спочатку за допомогою методу «Читаємо-думаємо-обговорюємо» з’ясовується біологічне значення хімічних елементів у складі організму на основі тексту підручника, а потім здійснюється проговорювання за методом «Якщо…, то…». Після виконання вправи необхідно обов’язкового провести рефлексію: чому не завжди вдається побудувати речення? На основі тексту підручника запропонувати учням всі речення одного абзацу побудувати за вказаним методом.

      Метод "Слухаємо – аналізуємо - записуємо" мета, якого формування уважності, вміння концентрувати увагу під час слухання тексту і слухову пам’ять. На практиці це виглядає так. При проведені уроку з вивчення структури еукаріотичної клітини: поверхневий апарат розглядається достатньо складне питання транспорту речовин у клітині. Учням пропонується текст про транспорт речовин, який зачитую я. Послідовність роботи з текстом така:

1.       Будьте   уважними. Під час першого читання тексту учні  записують: про  який транспорт читає вчитель.

2.       Обговорення результатів роботи.  Вдруге зачитується текст. Учні записують  активний і пасивний транспорт.

3.       Обговорення результатів роботи.

4.        Втретє читає текст. Учні записують для чого потрібен транспорт речовин у клітині.

5.       Після записаних ключових слів, я  прошу скласти з них речення і записати в зошиті. Окремими учнями зачитуються складені речення.

6.       В кінці роботи проводиться загальне обговорення результатів роботи.

    Також, до основні методи та прийоми розвитку критичного мислення  згрупувала у такі категорії:

·         Методи роботи з різними видами текстів: метод опорних слів, читання в парах, подвійний щоденник, припущення на основі запропонованих слів, спрямоване читання або читання з зупинками, читання з маркуванням тексту (прийом INSERT).

·         Наочні методи організації інформації: «Асоціативний кущ», «Бортовий журнал», «Діаграма Венна», «Дерево передбачень», кластер, М-схема, порівняльна таблиця, Т-таблиця, таблиця «З-Х-Д» («Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізналися»).

·         Постановка запитань: «почергові» запитання, «товсті» та «тонкі» запитання, уточнюючі запитання;

·           Навчальна дискусія: «Два кола», «Дерево рішень», дискусія, «Займи позицію», метод ПРЕС, «Павутинка дискусії».

·         Методи рефлексії: есе, «Залиште за мною останнє слово», листи самооцінювання, метод «6 капелюхів», сенкан.

Вважаю, доцільним при вивченні теми: «Розмноження організмів» в 11 класі використовувати метод: «Читання з маркуванням тексту» з наступним заповненням таблиці. Наприклад, за допомогою прийому INSERT:

І - nteraktive Самоактивізація V   знайома інформація
N - noting Нова інформація +   нова інформація
S - sistem Системна розмітка - суперечлива інформація
E - effektive Ефективна інформація ?   недостатня інформація
R, T-reading and thinking Читання та продумування

       У 8 - му класі при вивченні теми: «Плазуни» учням було роздано ряд випереджувальних завдань різного плану. При чому учні самі обирають, які саме завдання їм під силу буде виконати. Наприклад, їм було запропоновано переглянути відеофільм «Найбільш небезпечні змії світу». При чому цей фільм потрібно було самостійно знайти в Інтернеті (зазначалося кілька сайтів на вибір). Під час перегляду фільму потрібно було заповнити таблицю (метод «Подвійний щоденник»).                                              

Зміст колонок «Щоденників» може бути урізноманітнений на власний розсуд вчителя (учнів).

  Таблиця 1

Положення фільму Коментарі: чому це привернуло вашу увагу? Питання до вчителя

   Таблиця 2

Знайома інформація(я це вже знав)
Нова інформація для мене (це для мене нове)
Суперечлива інформація (я думав інакше)
Недостатня інформація (про це хотілося б дізнатися більше)

Для перевірки, окрім заповнених таблиць, я складаю ряд завдань з використанням ІКТ, а саме: вирізано ряд кадрів з фільму з наступними до них запитаннями. Кадри для відео-запитань можна монтувати по-різному: послідовно або ж в один ролик монтувати фрагменти з інформацією про різні види плазунів, а учні повинні знайти помилку. У ході уроку учні заповнюють таку таблицю:

Відео-запитання Коментарі: запитання, що виникли Коментарі після обговорення у класі

Ефективним є метод ведення навчальної дискусії «Два кола». Учням  пропонується кілька роликів, завантажених з You Tube, які слід критично проаналізувати, тобто з’ясувати, чи достовірна інформація, чи ні, а потім аргументовано довести свою думку.

        Таким чином, робота над розвитком критичного мислення учнів – це складний процес, який ніколи не закінчується.

Варто наголосити, що для того, щоб працювати з талановитою молоддю, потрібно багато працювати над собою, постійно вдосконалюватися. Тільки щире зацікавлення успіхами дитини дасть результат – підвищення якості освіти.

Результатом роботи над проблемою стали  успіхи моїх вихованців в інтелектуальних і творчих змаганнях різних рівнів (зокрема перемоги на  учнівських олімпіадах з біології, інтернет - олімпіад, конкурсів екологічного спрямування), а також методичні розробки, представлені на районних і обласних виставках дидактичних і методичних матеріалів.

Отже, досвід засвідчує, що для ефективного розвитку критичного мислення в  учнів необхідно створювати умови для пізнавальної активності і внутрішньої мотивації, в яких кожна особистість може повною мірою реалізувати свій інтелектуально-творчий потенціал.