Лукіянчина Наталія Володимирівна

Матеріал з ВІННИЦЬКА АКАДЕМІЯ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прізвище, ім'я, по батькові: Лукіянчина Наталія Володимирівна

Лукіянчина Наталія Володимирівна

Місце роботи: Гнатківський академічний ліцей Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області

Посада: вчитель початкових класів

Стаж: 11 років

Мої інтереси: читання книг

Мої досягнення

Контактна інформація

Мобільний телефон: 80930241976

Електронна пошта: lukiyanchina.@gmail.com

Інформаційна картка

Інформаційна картка учасника всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2023» в номінації «Початкова освіта»

Прізвище, ім'я, по батькові Лукіянчина Наталія Володимирівна
Посада Вчитель початкових класів
Місце роботи Гнатківський академічний ліцей Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області
Освіта Вінницький обласний комунальний гуманітарно-педагогічний коледж

2011рік

Київський університет імені Бориса Грінченка

2012рік

Самоосвіта Курси:

Навчання відповідно до програми підвищення кваліфікації за програмою «Нова українська школа» з проблеми «Діяльнісний підхід у щоденних практиках педагогів початкової школи» - 2022р

Навчання за програмою підвищення кваліфікації з теми «Оцінювання без знецінювання» - липень 2022р.

Курс «Цифрові інструменти GOOGLE для освіти» -2022р.


Конференції:

STEM-освіта в сучасних умовах: ідеї та можливості для реалізації.


Вебінари:

Вебінар від УШМ «НУШ в онлайн-школі: бонуси нового навчання»

Педагогічний стаж 11років
Кваліфікаційна категорія друга
Педагогічне звання   -
Науковий ступінь   -
                                          Педагогічна ідея

       Шість цеглинок – сходинки успішного освітнього процесу

                                            у початковій школі

  Метою початкової освіти відповідно до Державного стандарту є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей, розвиток самостійності, творчості та допитливості.

  Сьогоднішнє суспільство потребує людей, які вміють творчо та креативно мислити, застосовувати набуті знання в складних, часто нестандартних ситуаціях, швидко розв'язувати проблеми, створювати нове, працювати в команді. Звісно, для формування такої особистості треба використовувати в  освітньому процесі інноваційні методи і прийоми навчання, особливі завдання і вправи, які б реалізували усі ці потреби.

    Вважаю, що одним із способів вирішення цих завдань, що стоять перед початковою ланкою є застосування в освітньому процесі методики компетентнісного навчання «Шість цеглинок».

   «Шість цеглинок – це практичний інструмент та дієвий засіб, який дає змогу реалізувати ігрові та діяльнісні методи навчання у початковій школі. Це ігри-завдання з набором з шести цеглинок LEGO DUPLO різних кольорів: червоного, зеленого, жовтого, помаранчевого, синього та блакитного кольорів.

    Шість цеглинок – це яскравий та функціональний засіб, що впливає на органи чуття дитини і поєднує в собі можливості потужного впливу як на емоційну, так і на логічну сфери, що дозволяє поєднувати їх, швидко «вибудовувати» надійні і стійкі «мости» до тих навичок і умінь, які повинна освоїти дитина.

    Кожна гра-завдання з LEGO – це цілий комплекс не лише для розвитку мислення, мовлення, уваги, а й механізм розвитку оперативної пам'яті, самоконтролю та ментальної гнучкості, що вкрай необхідні для навчання у школі та протягом життя.

     Оперативна пам'ять допомагає учням утримувати інформацію, розуміти та опрацьовувати її.

     Здатність до самоконтролю – це вміння протидіяти спокусам, не відволікатися, добре все продумувати, перш ніж починати діяти, конструктивно керувати емоціями.

     Ментальна гнучкість дає змогу дітям швидко реагувати на зміни, що відбуваються навколо. Гнучкість мислення передбачає наявність кількох ідей у голові, погляд на ситуацію з різних точок зору, перегляд планів з огляду на нові обставини.

     Окрім цього, використання даної методики спрямоване на розвиток важливих соціальних умінь і навичок, а саме здатність співпрацювати у команді, співпереживати за результат товариша та команди, вміння вчитися у своїх однолітків, дослухаючись до їхніх ідей та пропозицій, вміння розподіляти ролі та обов'язки, вміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення, вміння генерувати ідеї та здатність їх логічно обгрунтовувати.

  Шість цеглинок – це не фіксований набір завдань та інструкцій, а відкрита система, яка стимулює учня робити відкриття, досліджувати, експериментувати, шукати власні відповіді на проблемні ситуації, ставити цілі та розробляти план дій, творити, імпровізувати та проявляти себе до схочу.

    Ігри-завдання з шістьма цеглинками мають певні особливості. Завдання спрямовані одночасно на розвиток декількох умінь. Наприклад, починатися одне і те ж завдання може з розвитку математичних, а от завершуватися розвитком мовленнєвих умінь. Усі завдання можна адаптувати відповідно до віку, вмінь та потреб кожного учня. Наприклад, змінивши кількість цеглинок чи час, відведений на виконання завдання. Кожне завдання надає можливість учневі вправлятися у виконанні того самого завдання знову і знову і в такий спосіб набувати впевненості у своїх силах. Завдання передбачають можливість відкритого закінчення, коли учень може запропонувати кілька варіантів виконання і кожен з них буде правильним. Головне – дати можливість учневі пояснити своє бачення. Завдання із шістьма цеглинками може інтегруватися у будь-який вид діяльності та форму роботи, оскільки даний інструмент носить міждисциплінарний характер.

    У своїй діяльності «Шість цеглинок» використовую на всіх освітніх галузях. Це сприяє:

1)розвитку сенсорних уявлень;

2)формуванню початкових вимірювальних умінь (вимірювання довжини, ширини, висоти предметів);

3)розвитку і вдосконаленню вищих психічних функцій (пам'яті, уваги, мислення; акцентується увага на розвитку таких розумових процесів, як аналіз, синтез, класифікація, узагальнення, порівняння);

4)розвитку уміння орієнтуватися у просторі і на площині;

5)тренуванню пальців кистей рук, що дуже важливо для розвитку дрібної моторики і надалі допомагає готувати руку дитини до письма;

6)згуртуванню дитячого колективу, формуванню почуття симпатії один до одного, оскільки діти вчаться спільно вирішувати завдання, розподіляти ролі та обов'язки;

7)розвитку мовлення.

  Особливу увагу в роботі з LEGO приділяю розвитку математичних здібностей. З допомогою кольорових цеглинок формую в дітей вміння групувати предмети за ознаками і властивостями, спочатку за однією, потім за двома (форма і розмір, форма і колір). Ігри з цеглинками спрямовую на розвиток логічного мислення, точніше саме на вміння встановлювати найпростіші закономірності: порядок чергування фігур за формою, розміром, кольором. З допомогою цеглинок навчаю дітей орієнтуватися у просторі, навчаю «читати» найпростішу графічну інформацію, що позначає просторові відношення об'єктів й спрямування їх руху в просторі. З допомогою цеглинок вивчаємо з дітьми числовий ряд, порівнюємо числа, вивчаємо склад числа, виконуємо арифметичні дії.

  «Шість цеглинок» LEGO застосовую і на мовно-літературній галузі. Наприклад, під час добуквеного періоду використовую цеглинки лего для звукового аналізу слів, для побудови речень. Під час буквеного періоду – для звуко-буквеного аналізу слів, поділу слів на склади, утворення слів з літер на кольорових цеглинках. В післябуквений період використовую цеглинки при роботі з текстом, для характеристики персонажів. Також використовую «Шість цеглинок» при вивченні частин мови.

    У процесі нашої спільної діяльності з дітьми, спрямованої на розвиток мовних та математичних здібностей з LEGO, у школярів виробляється звичка зосереджуватися, мислити самостійно, розвивається увага та прагнення до знань. Захопившись процесом, діти не помічають, що вчаться: пізнають, запам'ятовують нове, орієнтуються в незвичайних ситуаціях, поповнюють запас уявлень, понять, розвивають фантазію. Навіть ті діти, які зазвичай є пасивними спостерігачами, а не активними учасниками освітнього процесу з великим бажанням включаються в гру з конструктором, докладаючи зусиль, щоб не підвести товаришів.

   З метою використання «Шести цеглинок» в освітньому процесі початкової школи, успішної, цікавої та мотивуючої взаємодії з учнями я дотримуюсь таких правил:

1)дотримання правил легкого старту. Складність пропонованого завдання має відповідати рівню впевненості у своїх силах учнів.

2)гнучкість. Не нав'язую учням свої ідеї, а допомагаю у реалізації задумів дітей.

3)час. Надаю дітям час для реалізації задумів та отримання задоволення від самого процесу.

4)заохочення. Не акцентую увагу на результаті діяльності, а підтримую процес, в якому знаходиться учень.

5)навчання протягом життя. Допомагаю учням зрозуміти з чим пов'язані труднощі, що виникають; пояснюю, що невдачі – це природно; стимулюю учнів у впевненості в собі, самостійності.

6)відкриті запитання. Відкриті запитання стимулюють розвиток пізнавальних процесів та створюють умови для розвитку дитячої індивідуальності.

7)самостійність. Надаю свободу у вирішенні питання, що виникло.

8)повага до думки учня. Надаю можливість учням зробити власний вибір та пояснити свою позицію.

9)схвалення. Заохочую учнів до генерування власних ідей, творчості, креативності, висування гіпотез та власних припущень.

10)діалог на рівних. Не дозволяю учням негативно висловлюватися щодо успіхів та невдач один одного.

11)зворотній зв'язок. Показую власну зацікавленість у діяльності учнів.

12)віра в учнів. Надаю можливість у розкритті власного потенціалу учнів.

13)шум діяльності. Заохочую до спілкування та роботи в команді, домовленостей та пошуків компромісів.

   Робота з LEGO створює комфортну атмосферу на уроках, знімаються стресоутворювальні чинники освітнього процесу. Навчання стає доступним і цікавим, насиченим для кожного учня, що є фундаментом усіх ключових компетенцій і, перш за все, бажання і вміння вчитися.

   Діти молодшого шкільного віку краще розуміють і запам'ятовують те, що дізналися не з слів учителя, а «відкрили» самі, в діяльності, в грі, відчувши руками. Здібності дітей розвиваються швидше, якщо вони працюють самостійно, за допомогою власних дій приходять до нових результатів, набувають нових вмінь.

   Завдяки використанню конструктора «Шість цеглинок» на уроках, діти стають активними учасниками освітнього процесу, усвідомленими стають знання учнів, більш міцними навички.