Дунаєвська Ірина Миколаївна

Матеріал з ВІННИЦЬКА АКАДЕМІЯ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прізвище, ім'я, по батькові: Дунаєвська Ірина Миколаївна

Фото
Дунаєвська Ірина Миколаївна.jpg

Місце роботи: Брацлавський ліцей №1 Брацлавської селищної ради

Посада: учитель української мови та літератури

Стаж: 25

Мої інтереси: подорожі Україною

Мої досягнення: Підготовлені учні неодноразово ставали переможцями районних олімпіад з української мови та літератури, конкурсу знавців української мови імені П.Яцика, були учасниками обласного етапу олімпіади з української мови та літератури. У 2021/2022 навчальному році учениця 11 класу виборола ІІІ місце в обласному етапі ХІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. У рамках проєкту "Переходь на українську" навчала внутрішньо переміщених осіб розмовної української мови

Контактна інформація

Мобільний телефон: 0974592415

Електронна пошта: shecz1976@gmail.com

Інформаційна картка


Інформаційна картка *

учасника / учасниці всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2024»

в номінації «Українська мова та література»

Прізвище, ім’я, по батькові (у разі наявності) Дунаєвська Ірина Миколаївна
Посада (відповідно до запису в трудовій книжці) Учитель української мови та літератури
Місце роботи (повне найменування закладу освіти відповідно до статуту) Брацлавський ліцей №1 Брацлавської селищної ради
Освіта (найменування закладу вищої освіти, рік закінчення навчання) Вінницький державний педагогічний університет ім..М.Коцюбинського, 1998 р.
Самоосвіта (інформація зазначається за останні 3 роки у зворотній хронології) курси Сертифікат про підвищення кваліфікації №100/19 від 13.04.2023р.

Сертифікат про підвищення кваліфікації №31/8 від 24.02.2022р.

Сертифікат про підвищення кваліфікації вчителів 5-х класів ЗЗСО, які забезпечуватимуть впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти на засадах концепції «Нова українська школа» Мовно-літературна галузь  №Н33/46 від 10.12.2021р.

Сертифікат про підвищення кваліфікації вчителів 5-11 (12) класів ЗЗСО, відповідно до нових методик Концепції «Нова українська школа» №Н26/399 від 26.11.2021р.

Свідоцтво про підвищення кваліфікації ВА02139682/068568-21 від 28.05.2021 р.

конференції
семінари/ вебінари Сертифікат про підвищення кваліфікації за видом «вебінар» на тему: «Як зробити уроки української мови захопливими та ефективними» Y23032311152290252E2 dsl 23.03.2023 р.
конкурси
інше
Педагогічний стаж 25
Кваліфікаційна категорія Вища
Педагогічне звання (за наявності) Старший вчитель
Науковий ступінь (за наявності)
Педагогічна ідея


РОЗВИТОК КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ НА УРОКАХ

УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ

Виховуючи критично грамотну особистість, яка буде здатна діяти у спільноті як мисляча людина, ми зробимо крок на шляху до створення демократичної держави.

К.Мередіт, Д.Стіл

Сучасна освіта повинна сприяти розвитку особистості здобувача освіти. Саме цьому сприяє використання технології розвитку критичного мислення, що допомагає формуванню предметних компетентностей, як мовленнєвої, мовної, соціокультурної, діяльнісної, літературознавчої, компаративної, загальнокультурної. Проблема розвитку основних життєвих компетентностей, навичок критичного мислення в учнів нині стоїть дуже гостро. Як свідчать дослідження, переважна більшість учнів шкіл не володіє такими логічними операціями, як аналіз, синтез, класифікація, узагальнення, порівняння.

Критичне мислення є важливою інтелектуальною навичкою, яка допомагає учневі аналізувати й оцінювати інформацію, робити висновки та приймати обґрунтовані рішення, розвивати інтелектуальні здібності.

Акцент на розвитку критичного мислення дозволяє активізувати:

Ø Розвиток аналітичних здібностей, що допомагають аналізувати інформацію, розуміти її сутність та знаходити аргументи, які підтверджують чи спростовують її правдивість.

Ø Уміння приймати обґрунтовані рішення. Критичне мислення дає дитині можливість оцінювати різні варіанти та приймати обґрунтоване рішення на основі аргументів та доказів. Це допомагає їй стати самостійною та впевненою у своїх висновках.

Ø Розвиток креативності. Критичне мислення спонукає думати нестандартно та шукати нові підходи до вирішення проблем. Це також про уміння думати за межами звичайних рамок.

Ø Почуття самостійності та впевненості. Діти вчаться довіряти своїй здатності аналізувати та оцінювати інформацію, а не просто наслідувати думку інших.

Ø Професійне самоусвідомлення. Критичне мислення є важливою навичкою для успішної кар'єри в будь-якій сфері. Воно допомагає аналізувати складні ситуації та приймати обґрунтовані рішення, що буде корисним у майбутньому.

Отже, критичне мислення є важливим для розвитку учня як особистості та підготовки його до майбутнього життя. Ця навичка допомагає дитині бути самостійною, креативною та впевненою у своїх діях, що є важливими якостями для досягнення успіху.

Вважаю розвиток критичного мислення особливо важливим саме на уроках української мови та літератури. Адже головним інструментарієм   є слово, інтерпретоване в текстах. І саме за допомогою інструментів мовлення учні вчаться формулювати та доводити свої думки, власну позицію стосовно тих чи інших питань.

Методи та прийоми для уроків мови

Критичне мислення –  це складний процес, що починається з ознайомлення з інформацією, а закінчується прийняттям рішення.

Шарко В.Д.

Оскільки мова є більш сталою та конкретною, ніж література (з точки зору установлених правил та визначень), у своїй діяльності даю учням можливість проявити максимальну самостійність та творчість.

Наприклад, на уроках, починаючи з середньої школи, практикую:

·       Роботу в парах чи в малих групах.

Даю завдання на знаходження помилок та взаємоперевірки словникових чи термінологічних диктантів. При цьому роблю акцент на тому, що важливо не просто знайти помилку «у сусіда», а самому знати правило і вміти пояснити аудиторії свою позицію.

·       Роботу з різними джерелами.

Для цього використовую різні види словників, а також дозволяю користуватися Мережею (при виконанні домашніх завдань). Пропоную порівняти позицію визначення у словнику та якось сайту та обов’язково пояснити власну думку стосовно того чи іншого правила, визначення, винятків.

·       Творчі завдання, особливо в мініформаті. «Наведи 3 аргументи, чому…». «Закінчи речення 3-ма способами», «Доповни/ спростуй думку товариша», «вільне» письмо.

У цьому випадку роблю акцент на тому, що власна думка учня може відрізнятися від загальної, але він має навести для цього переконливі аргументи та факти.

·       Питальні методики

Наприклад, «П'ять чому» чи «Хто, що, коли, де, чому, як». Тобто учень має інтерпретувати вивчене, опираючись на запропоновані пункти/питання. Ці прийомі комбіную із створенням малюнків, ментальних карт чи схем – самостійних, у парі чи групі.

Таким методом  легше запам’ятовується фактичний матеріал, діти не бояться помилок, а навпаки, сприймають їх як частину процесу, вчаться оцінювати себе та навколишній світ, адекватно реагувати на критику та самостійно мислити.

Прийоми та вправи для уроків літератури

Мислення не існує поза контекстом. Тому відокремлення його від  загального шкільного навчального плану або щоденного життя є далеко не кращим шляхом опанування критичного мислення.

Джині Стіл, Курт Мередіт

Література, особливо українська, дає дуже великий простір для розвитку творчих здібностей та критичного мислення учнів будь-якого віку. І чим раніше почати процес розвитку цих якостей, тим красномовніші будуть успіхи та показники учнів у старшій школі, а також вже поза її межами.

Тому на уроках літератури у середній та старшій школі особливу увагу приділяю:

·       Аналізу текстів

У першу чергу, тут йдеться про структуру, зміст та ідею автора. Намагаюся дати учням цілісну картину: неможливо аналізувати твір, не знаючи особистість автора, індивідуальні особливості його творчості чи обставини життя, що впливали на діяльність. Звертаю увагу на необхідність не просто користуватися матеріалами критики, а спробувати самостійно аналізувати мету та ідею. Обов’язкові питання в завершенні вивчення будь-якого твору – «Чого мене навив цей твір?», «Що хотів мені сказати автор?».

Хочу зазначити: думки учнів, навіть наймолодших, інколи вражають нестандартним підходом і примушують задуматися навіть учителя.

·       Дискусіям та дебатам

Теми даю сама, так і пропоную обрати учням   самостійно. Можна заздалегідь об’єднати клас у- робочі групи, які можуть діяти протягом вивчення цілої теми (творчості автора чи твору). Так відчуття командної відповідальності не обмежується уроком, а активізують спільну діяльність у позаурочний час.

Перед кожним таким уроком акцентую увагу на правилах ведення дискусій та дебатів. Для «контролю» інколи залучаю «журі» із учнів, які слідкують за дотриманням цих правил. Такий підхід, на мою думку, стимулює в учнів повагу до чужої думки, допомагає знаходити нестандартні рішення та мати власну аргументовану позицію.

·       Критичному читанню

Уважаю цей метод більш вдалим для уроків у старших класах. Для цього сама шукаю «спірні» теорії чи критичні матеріали стосовно творчості письменників та аналізу їх творів. Або ж даю таке завдання учням. Але оскільки їм може забракнути досвіду в пошуках таких джерел, то сама знайомлю їх з цими матеріалами і пропоную погодитися чи спростувати думку критика – усно чи письмово. Обидва види робіт важливі, тому що інколи викласти думки на папері буває легше (бачиш послідовність), ніж сформулювати зв’язну логічну промову.

·       Рольові ігри

Перевтілення в образ того чи іншого літературного персонажа або ж навіть автора стимулює розвиток емпатії та критичного аналізу його вчинків, діяльності. Не обмежую учнів у фантазіях, коли вони хочуть щось додати до вже відомого образу персонажа від себе. Головне – пояснити, чому саме так. Дітям подобається грати роль письменника та відповідати на питання, які задає аудиторія.

·       Творчі завдання

Пропоную учням ті завдання, що вимагають використання критичного мислення. Наприклад, написання рецензії на книгу, створення аналітичного есе чи складання аргументованої думки про те, як змінити кінець твору.

Залучаю учнів  до творчої діяльності, використовуючи метод проєктів на уроках. Участь у конкурсах та творчих проєктах загальношкільного, районного, обласного та Всеукраїнського рівнів дозволяє розшити рамки критичного погляду на себе та свої здібності. Проаналізувати та прорахувати можливі кроки «конкурентів» та зайти нестандартні відповіді на стандартні питання.

Висновки

Загалом, розвиток критичного мислення потребує часу та практики. Тому у своїй діяльності постійно пропоную учням завдання, які сприяють його розвитку, надаю їм можливість висловлювати власні думки. Вірю, що це допоможе кожному  з них стати критично мислячими та самостійними особистостями, які мають власну думку і не бояться її грамотно і чітко відстоювати навіть перед великою аудиторію опонентів.


Обсяг – до 4 сторінок, шрифт – Times New Roman; міжрядковий інтервал – одинарний; розмір шрифту – кегль 14.


Необхідно висвітлити суть Вашої педагогічної ідеї; представити технології, методи, прийоми, форми роботи, які Ви застосовуєте для реалізації педагогічної ідеї; продемонструвати ефективність та результативність впровадження педагогічної ідеї.