Герасименко Алла Володимирівна

Матеріал з ВІННИЦЬКА АКАДЕМІЯ БЕЗПЕРЕРВНОЇ ОСВІТИ
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прізвище, ім'я, по батькові:Герасименко Алла Володимирівна

Герасименко А.В..jpg

Місце роботи: Чечельницький заклад загальної середньої освіти №1 Чечельницької селищної ради Гайсинського району

Посада: вчитель біології

Стаж:12 років

Мої інтереси : люблю читати

Мої досягнення: керівник МО вчителів біології Чечельницької територіальної громади, І та ІІ місце у ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з біології

Контактна інформація

Мобільний телефон:0987946574

Електронна пошта:alla1487@ukr.net

Інформаційна картка

учасника всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022»

в номінації «Біології»

Прізвище, ім’я, по батькові (у разі наявності) Герасименко Алла Володимирівна
Посада (відповідно до запису в трудовій книжці) Вчитель біології
Місце роботи (повне найменування закладу освіти відповідно до статуту) Чечельницький заклад загальної середньої освіти  №1 Чечельницької селищної ради Гайсинського району
Освіта (найменування закладу вищої освіти, рік закінчення навчання) Одеський національний університет ім. І.І.Мечникова, 2009 рік
Самоосвіта (інформація зазначається за останні 3 роки в зворотній хронології) курси Особливості використання технологій навчання в освітньому процесі НУШ,2022 рік

Еколого-збалансований розвиток Вінницької області в контексті стратегії викладання природничих дисциплін, 2021 р.

Інноваційні технології навчання в сучасній школі, 2020 р.

конференції Всеукраїнська научна онлайн конференція « Спілкування та співпраця. Ключові уміння сучасного педагога», 2020 р.
семінари
вебінари Навички стійкості до шкідливого контенту онлайн та емоційного відновлення учнів середньої школи 2021р.
конкурси «Творча скарбничка -2019»
інше
Педагогічний стаж 12 років
Кваліфікаційна категорія Спеціаліст першої категорії
Педагогічне звання (за наявності) -
Науковий ступінь (за наявності) -
Педагогічна ідея

         Останнім часом в освіті  спостерігається  тенденція щодо зниження мотивації учнів до навчання. А запит суспільства орієнтований на  творчу, конкурентноспроможну, здатну до самостійного здобування знань впродовж життя   та компетентну особистість.  Тому  сучасний вчитель перебуває у постійному пошуку ефективних методів і прийомів , форм  організації освітнього процессу  та засобів  навчання , які сприяли б успішному здобуванню знань учнів та забезпечували розвиток  критичного мислення, формування активної життєвої позиції тощо. Педагог сьогодні має виступати в ролі фасилітатора , який   допомогає дитині вчитися з інтересом , створює  умови прояву високої пізнавальної активністі, дає можливість  відчути радість і задоволення  від уміння вирішувати проблеми та досягати  успіху.

      Застосування інтерактивних методів навчання в практичній діяльності має багато переваг.

      Інтерактивне навчання – це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності учнів, яка має конкретну, передбачувану мету створити комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність. Суть інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів: співнавчання, взаємонавчання (колективне, групове, навчання у співпраці), де і учень і вчитель є рівноправними суб'єктами навчання.

         На уроках методи активного навчання варто застосовувати на різних етапах освітнього процессу.

      Різновидом загально групового обговорення є технологія“Мікрофон”, яка надає можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію.

"Незакінчені речення." як прийом часто поєднується з “Мікрофоном” і дає можливість ґрунтовніше працювати над формою висловлення впальних і дей, порівнювати їх з іншими.

"Мозковий штурм" досить відома інтерактивна технологія колективного обговорення, що широко використовується для вироблення кількох вирішень конкретної проблеми.

"Навчаючи – учусь" використовується при вивченні блоку інформації або при узагальненні та повторенні вивченого. Він дає можливість учням взяти участь у передачі своїх знань однокласникам. Використання цього методу підвищує інтерес до навчання.

Аналіз ситуації потрібен там, де зміст деяких понять учні засвоюють, аналізуючи певні ситуації. Такі ситуації можуть аналізуватись учнями індивідуально, в парах, в групах або піддаватись в загальному колі. Такий аналіз потребує певного підходу, алгоритму. Технологія вчить учнів ставити запитання, відрізняти факти від думок, виявляти важливі та другорядні обставини, аналізувати та приймати рішення.

"Вирішення проблем" або "Дерево рішень" як метод ставлять за мету навчити учнів самостійно вирішувати проблеми та приймати колективне рішення, допомагають дітям проаналізувати та краще зрозуміти механізми прийняття складних рішень.

Ділова гра, як метод активного навчання, є одним з найбільш ефективних активних методів. Педагогічна суть ділової гри - активізувати мислення учнів, підвищити самостійність, внести дух творчості в навчання, спонукати до самоствредження і саморозвитку.

       Предметом дискусії можуть бути не тільки предметні проблеми, але й моральні, а також між особистісні відносини самих учасників групи. Ці методи, як правило, несуть ще й важливий виховний зміст.


Серед технологій опрацювання дискусійних питань розрізняють такі:

- Займи позицію. Цей метод демонструє різноманіття поглядів на проблему, що вивчатиметься, або після опанування учнями певною інформацією з проблеми й усвідомлення ними можливості протилежних позицій щодо їх вирішення.

- Зміни позицію. Така технологія є подібною до попередньої. Вона також дає можливість обговорити дискусійні питання за участі всіх учнів. Метод дозволяє стати на точку зору іншої людини, розвивати навички аргументації, активного слухання.

- Дискусія. Дискусія – це широке публічне створення якось спірного питання. Вона є важливим засобом пізнавальної діяльності, сприяє розвитку критичного мислення учнів, дає можливість визначити власну позицію, формує навички аргументації та відстоювання своєї думки, поглиблює знання з обговорюваної проблеми.

- Мозковий штурм (мозкова атака, брейнсторминг) - широко вживаний спосіб продукування нових ідей для вирішення наукових і практичних проблем. Його мета -- організація коллективної розумової діяльності по пошуку нетрадиційних шляхів рішення проблем.

       Таким чином, використання в навчальній діяльності розглянутих інтерактивних методів навчання:

1)   сприяє формуванню ключових компетентностей учня:

- спілкування державною мовою;

- спілкування іноземною мовою;

- компетентності в галузі природничих наук;

- екологічна компетентність;

- інформаційно- комунікативна компетентність;

-навчання впродовж життя;

- громадянська компетентність;

-культурна компетентність;

- ініціативність та підприємливість.

2) забезпечує  розвиток його особистості;

3) підвищує якість навчання вцілому.            

        Я намагаюсь моделювати освітній процесс на уроках біології  таким, де є місце позитивним емоціям,  бажанню співпрацювати, де панує повага до кожної дитини, де рахуються з думою інших та висловлюють власну думку. Тут обов’язково є інтерактив, присутній  діяльнісний і компетентісний підходи та відповідальне ставлення учнів  за результати навчання.

        Активні методи спонукають до старанного навчання. При активних методах учні на уроці працюють з цікавістю та бажанням. Це стало можливим під час  використання  різноманітних інтерактивних методів та вправ:

·       Рольові ігри;

·       Семінари;

·       Усний журнал;

·       Уроки – подорожі;

·       Прес – конференції;

·       Презентації творчих робіт;

·       Робота в групах та парах;

·       Створення проблемних ситуацій;

·       Складання та розгадування кросвордів, ребусів;

·       Брейн – ринги;

·       Мозковий штурм;

Капелюх дискусія «за» і «проти»;

·       Ігри;

·       Знайди помилку…

         Використовуючи інтерактивне навчання на уроках біології навчальну роботу можна урізноманітнити моделюванням життєвих ситуацій, використанням рольових ігор, спільним вирішенням проблеми на основі аналізу обставин та відповідної ситуації.

          Для забезпечення ефективності інтерактивного навчання на своїх уроках я використовую наступні прийоми:

-даю завдання дітям для попереднього підготування: прочитати, продумати;

- відбираю до уроку такі інтерактивні вправи, які б дали «ключ» для освоєння теми;

- під час виконання самих вправ даю учням час подумати над завданням, щоб вони його сприйняли серйозно, а не механічно, або «граючись» виконали його;

- на одному занятті використовую одну (максимум – дві) інтерактивну вправу;

-дуже важливим є проведення глибокого обговорення за підсумками інтерактивної вправи, зокрема акцентування уваги й на іншому матеріалі теми;

-проводжу швидкі опитування, самостійні домашні роботи з різноманітних матеріалів теми, що не були пов'язані з інтерактивними завданнями.

      Це допомагає мені створити комфортні умови освітньої діяльності учнів на уроці, щоб вони почувати себе успішними та отримувати задоволення від пізнавальної активності. Бо вони -  мої учні під час активного навчання :

-застосовують на практиці вміння , навички , отримані на уроці;

- пояснюють свою точку зору, намагаються відстоювати її;

- ведуть діалог , уміють слухати опонента;

- розвивають уміння фантазувати , контактувати з іншими;

- синтезують уміння і навички .